Coelacanth [okunuşu: silakant], "yaşayan fosil" olarak adlandırılan bir balık. 80 milyon yıl kadar önce dinazorlar çağında nesli tükendiği sanılan bu balığın aslında hâlâ yaşıyor olduğu 1938 yılında keşfedildi. Hint Okyanusunda Afrika'nın güney kıyıları yakınlarında balıkçılar tarafından yakalanan bu türe ait bir balık "yirminci yüzyılın en büyük zoolojik buluşu" olarak anılıyor.

360 milyon yıldan fazla bir zamandır herhangi bir değişim geçirmeden günümüze kadar gelen bu balık türünün yaşayan diğer bütün hayvanlardan farklı olarak kafatasında oynak bir eklemi var. Bu eklem balığın büyük bir av yakalayacağı sırada kafasının yukarıya kalkarak ağzının geniş bir şekilde açılmasını sağlıyor. Coelacanth'ların aynı zamanda uzuv-benzeri, yuvarlak uçlu pektoral ve pelvik yüzgeçleri ve üç ayrı loptan oluşan benzersiz bir kuyrukları var. Gövdesini kaplayan pullar koyu mavi ve kahverenktedir ve aralarda beyaz benekler bulunur. Bu desen örüntüsü, coelacanth'lara saklandıkları mağara duvarlarında iyi bir kamuflaj sağlar.

Benzersiz özelliklerinden biri de kafadaki burun boşluğunda alıcıdır. Elektrik alanlarını algılayabilen bu alıcının, çevreyi izlemekte veya avların yerini belirlemekte kullanıldığı sanılmaktadır.

Ortalama 1.5 metre boyunda ve 45 kilogram ağırlığında olan coelacanth'ların boyu 2 metreye ve ağırlıkları da 90 kiloya kadar çıkabilmektedir. 1987 ve 1989 yıllarında coelacanth'lar doğal yaşam alanlarında ilk kez denizaltı kameraları yoluyla gözlenmiştir. Coelacanth'lar bulunması zor, derin deniz canlılarıdır. 700 metre derinliğe kadar yaşamakla birlikte tercih ettikleri derinliğin 200 metre olduğu sanılmaktadır.