Beyaz Kum Çölü Birleşik Devletler'de, New Mexico'daki Tularosa Havzası'nda yer alıyor. Beyaz kumları çoğu çöl kumlarının tersine kuvarstan değil ama alçıtaşından ve kalsiyum sülfattan oluşuyor. Diğer kum çöllerinin tersine dokunulduğunda serindir. Bu da yüzey neminin yüksek oranda buharlaşmasından ve kumların güneş ışınlarını soğurmaktan çok yansıtmasından kaynaklanır. Deniz seviyesinden 1185 metre yükseklikte 442 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu çöl dünyanın en büyük yüzey alçıtaşı yatağıdır.

Alçıtaşı Dünya'da en sık rastlanan mineral bileşiklerinden biridir ama yüzeyde ender olarak görülür. Bunun sebebi suda kolaylıkla erimesidir. Bu çölün kökeni sığ bir denizle kaplı olduğu yaklaşık 100 milyon yıl önceye uzanır. Sular zamanla çekilince geriye tuzlu su gölleri kalmış ve bunlar da sonunda güneşin etkisiyle buharlaşmışlardır. Tuzun yanısıra eski deniz yatağının üzerinde kalın alçıtaşı yatakları da bulunuyordu. Suyun buharlaşması sonucu geride kristalleşmiş alçıtaşı veya selenit katmanları bıraktı. Aşınma yoluyla bu kristaller ince kum taneciklerine dönüştü. Rüzgârlar bu tanecikleri havzanın üst kısımlarına taşıdı ve 15 metreye varan dik kum tepeleri oluşturdu.

Bu süreç bugün de devam ediyor ve çölün yapısında ek olarak bulunan alkalin ve az yağış miktarı burada bitkilerin yetişmesini güçleştiriyor ve bugün olduğu gibi çölü ıssız bir yer haline dönüştürüyor.