Bilimsel adı Agalychnis callidryas olan kırmızı gözlü ağaç kurbağasının, adından da anlaşılabileceği gibi kırmızı gözleri, yassı bir burnu, parlak yeşil bir gövdesi, turuncu veya sarı ayakları vardır. Yan taraflarında ise sarı ve mavi şeritler bulunur. Tehlike sırasında birdenbire açtığı kırmızı gözleri saldırganın şaşırmasını sağlar ve bu bir anlık duraksama sayesinde kaçmaya fırsat bulur. Erkekleri ortalama olarak 5 santimetre ile 6.35 santimetre arasında olup, dişileri ise ortalama olarak 6.35 santimetre ile 7.62 santimetre arasındadır.

Ayak tabanları yapışkan olan kırmızı gözlü ağaç kurbağaları yaşamlarının çoğunu ağaçta geçirirler ve bu yüzden de sıçrama yetenekleri çok gelişmiştir. Zehirli olmayan bu kurbağalar kendilerini korumak için kamuflaja başvururlar. Gündüzleri hareketsiz kalıp mavi yan taraflarını arka bacaklarıyla örtüp, parlak renkli ayaklarını karınlarının altına gizlerler ve kırmızı gözlerini kapatırlar. Bu şekilde neredeyse tümüyle yeşil görünerek yapraklar arasında kendilerini gizlerler.

Kurbağalar genel olarak sağlıklı bir ekosistemin işaretidirler. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde dünyadaki kurbağa nüfusu son yıllarda azalmıştır. Bunun sebepleri arasında böcek ilacı kullanımından kaynaklanan kimyasal kirlilik, asit yağmurları ve incelen ozon tabakasından gelen morötesi ışınların hassas yumurtalara zarar vermesi bulunmaktadır. Her ne kadar kırmızı gözlü ağaç kurbağasının kendisi bir tehdit altında olmasa da yaşadığı yağmur ormanları gitgide artan bir tehdit altındadır.